Talán mindenki ismeri a 6 lapos süteményt, a horti lepény egy hasonló, ám ismertebb társát. Közös bennük hogy szalalkális a tésztája mindkettőnek és főzött krémmel töltjük, de ez esetben csak négy darab vékony lapot kell nyújtani 🙂
A krémje hasonlóan készül, mint anno az igazi krémesé, ezáltal bárki készíti is el, bezsebelheti azt a sikert, ami régen csak egy nagymamának járt. A horti lepény receptjét békés megyéből kaptam, ott sokan ismerik ezen a néven, kincsként őrzik a háziasszonyok. Az biztos hogy ez nem az a fajta sütemény, amit az életben csak egyszer készítünk el, mert újból és újból követelni fogja a család. Nálunk még azok a családtagok is így tesznek akik általában nem is szeretik az édességet. 🙂 Viszonylag olcsó elkészíteni és egyedül a nyújtás okozhat nehézséget a kezdőknek. Nem a leglátványosabb sütemény azt el kell ismerni, de az egyik legfinomabb!
Hozzávalók:
A tésztához:
- 50 dkg liszt
- 10 dkg vaj
- 15 dkg porcukor
- 1 dl tej
- 1 csomag szalalkáli
- 2 db tojás
A töltelékhez:
- 2 csomag vanilliás pudingpor
- 4 ek. liszt
- 17 ek. cukor
- csipet só
- 2 csomag vanilliás cukor
- 4-5 db tojás
- 1 liter tej
Elkészítése:
Először mindenképp a tésztával kezdjünk, mert a krémet egyből, melegen lehet csak rákenni. Összemérjük egy tálba a tésztához valókat, kivétel a tejet és a szalalkálit. A tejet felmelegítjük (langyosra), hozzáadjuk a szalalkálit amíg fel nem habzik, majd hozzáöntjük a többihez, a tálba:
Alaposan összegyúrjuk:
Majd négy egyenlő részre osztjuk a tésztát:
Vékony lapokat nyújtunk belőle, sütőpapírra tesszük:
Majd előmelegített sütőben 180 fokon világosra sütjük (sütés közben a szalalkáli erős „illatú” lesz, ne ijedjünk meg, nem lesz ilyen az íze)
Ha kisült mind a négy vékony lapunk, hozzáfoghatunk a krémhez:
A tojásokat ketté választjuk, a fehérjét lágyabb habbá verjük, pici sóval, a cukor kb. felével. A sárgáját simára keverjük egy lábasban a többi cukorral, liszttel, pudingporral, vaníliás cukorral és egy kevés tejjel, majd a többi tejet is hozzáöntve, simára keverés után sűrűre főzzük. Amikor felforrt a pudingunk és jól összefőztük,takarékra vesszük a lángot,hozzáadjuk a fehérje hab egy kis részét, simára keverjük vele, majd a többi fehérjét is hozzá keverjük óvatosan:
Ezt a sűrű, krémes, habot három részre osztva beletöltjük a négy lap közé:
Ha kihűlt a krém a belsejében, hűvös helyen tároljuk. Másnapra lesz puha, ilyenkor szeleteljük, porcukrozhatjuk a tetejét.
Jó étvágyat kívánok a kedvenc sütimhez 🙂
Marcsi